Ještě před pár lety bylo nemožné jít na nákup bez toho, abychom měli v peněžence dostatečné množství bankovek. Dnes ale jako národ upřednostňujeme pípavý zvuk, který vydává malý přístroj u pokladen, když jím projedeme naši debetní kartu. Placení pomocí platební karty nebo bankovního převodu je známé už poměrně dlouhou dobu, ovšem debetní a kreditní karty dnes naprosto převažují nad reálnou měnou.
dolarovky u notebooku
ZRYCHLUJE TO PROVOZ
Pokud jdete na malý nákup, nejenom že musíte skládat zboží do tašek, ale potom ještě musíte otevřít peněženku, vytáhnout z ní požadovanou hotovost a nejlépe takovou, která by se prodavačkám v nákupních centrech, obchodech, ale i maloobchodech a potravinách dobře vydávalo.

Ale zdá se, že tento trend je na ústupu a placení hotovostí i u malých nákupů pomalu vymírá. Platíme-li hotovostí, tato platba se může protáhnout i na minutu nebo dvě, nedej bože, je-li před vámi starší člověk, kterému musí s platbou hotově pomoci prodavačka.

·         Bezhotovostně platí více než každý osmý Čech

Podle výzkumu společnosti MasterCard v České republice platí pomocí platební karty téměř osmdesát osm procent populace. Bezhotovostní platby jsou na vzestupu a hotovostí platí stále méně lidí. Platební karty vlastní devadesát pět procent obyvatel a v posledních deseti letech pomocí karet také utrácíme stále větší sumy. Ty narostly o více než dvě procenta oproti roku 2014.
modrofialová kreditka

Bezkontaktní karty

Před dvěma lety Česká republika zaznamenala velký nárůst používání platebních karet, a to zejména z toho důvodu, že se na trhu objevily tzv. bezkontaktní platební karty, tedy takové debetní karty, kterými můžete platit bez zadání hesla. Stačí je přiložit na terminál, počkat, až se platba odešle, a můžete jít.

Tyto karty mají limit na jeden výběr na určitou dobu, aby při krádeži platební karty nebylo z účtu postiženého vybráno příliš mnoho peněz najednou. Většina bank má tento limit udělený na pět tisíc korun automaticky, ovšem můžete si tento limit sami posunout.