Je známým faktem, že ta největší krize přichází už po dvou letech partnerství. Je pravdou, že je snazší zamilovat se než dál milovat. Výzkum dokazuje, že po blaženém opojení zamilovaností se většina lidí se po dvou letech dostane do stavu jakési krize. U někoho toto lomítko funguje naopak a znovu se zamiluje do té samé osoby. Přesně tak jako tenkrát a znovu cítí ty motýli v břiše a znovu si přehrává úsměvy a drobná gesta své drahé polovičky.

Partnerská krize po dvou letech

Psychologové označují tuto schopnost jako „hedonickou adaptaci“. Schopnost přizpůsobit se věcem, které nám přinášejí štěstí. Studie rovněž uvádějí, že láska jako taková trvá pouhé tři měsíce. 
Standfordský sociolog Michael Rosenfeld v roce 2009 na toto téma prováděl výzkum. Sledoval více než 3 000 lidí, aby zjistil, jak se vztahy mění během pár let. Přišel na to, že po pěti letech byla jen 20% šance, že se pár rozejde. A s přibývajícími léty se toto riziko zmenšuje.

Pořád tu ale visí otázka, proč se lidé po dvou letech rozchází. A toto jsou tři nejčastější vysvětlení.
1. První rok vztahu přináší mnoho výzev

  • Expert na vztahy Neil Strauss diskutuje o tom, proč se lidé během této doby ve vztahu rozcházejí a přišel na to, že během prvního roku prochází váš vztah třemi fázemi: projekcí, rozčarováním a bojí o moc. Na začátku totiž člověk nevidí věci takové, jako jsou ve skutečnosti a člověk žije v nějaké iluzi dokonalého vztahu. Ve fázi rozčarování se pak jedinec začne probírat s opojení zamilovanosti a v poslední a nejdůležitější fázi dospěje do stavu deziluze. 

Krize ve vztahu

2. Nechápete, co ten druhý chce

  • Každé pohlaví má jiný pohled na svět. Člověk si pomalu začne uvědomovat, že má v životě jiné priority než ten druhý. Jedinci  se začínají rozcházet ve věcech, ke kterým byli dříve tolerantní. Navíc po roce vztahu mají lidé tendenci přemýšlet o tom, kam jejich vztah směřuje nebo naopak.

3. Komunikační problémy

  • Studie zjistily, že komunikační problémy jsou jedním z hlavních důvodů rozchodu nebo rozvodu. A proč? Protože problémy s komunikací mohou vést k pohrdání, což je opak respektu.